KULTÚRA

Deň rodiny 2016

Ani tento rok nechýbalo medzi podujatiami vystúpenie detí z MŠ a CZŠ sv. Radatice pri príležitosti Dňa rodiny. Pre deti boli pripravené rôzne atrakcie, medzi ktorými nechýbal ani kolotoč a jazda na poníkovi. Dámy si mohli užiť chvíľku pre seba v stane s líčením kozmetikou Mary Kay. Program pre divákov mali aj naši dobrovoľní hasiči, ktorí nám ukázali svoje schopnosti v praxi. Ďakujeme všetkým zúčastneným. O rok opäť.

V kaštieli strašilo…

…ale iba v rámci vystúpenia Strašidlo

20160515_172534 20160515_174323 20160515_174440

Čiernohorská haluška 2016

Tradičné podujatie mikroregiónu Čierna hora sa tohto roku konalo v Ľubovci. Naše družstvo nesmelo chýbať.

20160821_134401 20160821_141504 20160821_160745

Novoročný koncert

Nový rok sme v Radaticiach privítali koncertom, ktorý sa konal v kostole sv. Martina.  O dobrú náladu sa postaral folklórny súbor Radačianka, doprevádzaný harmonikou ale aj ďalší vystupujúci.

IMG-20170731-WA0007

Čas vianočný, čas čarovný

Viete si niekto predstaviť rok bez Vianoc? Asi ťažko, že? To čarovné obdobie pokoja a rodinnej pohody. Ako to už býva zvykom, aj tento rok nám tento predvianočný čas spríjemnili svojim programom tí najmenší z MŠ a žiaci CZŠ sv. Martina. Tancovalo sa, spievalo aj vinšovalo. K vianočnému vystúpeniu patrí už aj tradičná burza, ktorá nám ponúkla výrobky žiakov ako aj učiteľov školy. Výťažok z burzy poputoval na šitie krojov, v ktorých budú deti účinkovať v nasledujúcich programoch. Novinkou tento rok bol vianočný punč. Dúfame, že sa uvidíme aj o rok. Možno aj v ďalšom vylepšení. Nechajme sa prekvapiť. Fotogaléria pre vás.

…aj k nám prišiel Mikuláš

Čo by to bolo, keby v decembri neprišiel Mikuláš. Samozrejme, nesklamal nás. Najväčšiu radosť z neho mali, ako inak, deti. Rozdávaniu mikulášskych balíčkov predchádzalo mini vystúpenie, ktoré malo poučný charakter. Aby sme si uvedomili, že nič nemáme v živote zadarmo, všetko si musíme zaslúžiť. A to platí aj v tento výnimočný deň. Ani Mikuláš nerozdával darčeky len tak. Deti museli počúvať celý rok. A tie Radatické asi naozaj počúvali, pretože Mikuláš prišiel bez čerta, za to však s krásnym anjelom. :) Viac mikulášskych okamihov tu.

Mesiac úcty k starším

Mesiac Október pripadol ako mesiac úcty k starším. Naša obec aj tento rok pripravila menšie posedenie pre seniorov, ktoré sa konalo 15. októbra 2015 v priestoroch kaštieľa. Deti z CZŠ sv. Martina pripravili pre svojich starých rodičov milý program – tradičnú dedinskú svadbu, alebo aj ako sa u nás hovorí, “vešeľe” Celý program znel v našom krásnom nárečí. Starostka obce odovzdala darčekové tašky seniorom, ktorí tohto roku slávili jubileá. Potom nasledovalo občerstvenie, pri ktorom sa seniori mohli porozprávať. Veríme, že takto vzdáme svoju úctu starším aj nasledujúci rok. Ako to prebiehalo, si môžete pozrieť tu.

75. výročie bitky o Britániu

Pri príležitosti 75. výročia bitky o Britániu navštívili dňa 18.9.2015 našu obec zástupcovia veľvyslanectiev Poľskej republiky a Veľkej Británie. Program tvorila pietna spomienka na poľských letcov, ktorí tragicky zahynuli v 2. svetovej vojne. (Viac o tejto udalosti sa dočítate tu.) Na Hájnikovej lúke sa zapálili sviečky a uložili vence. Spomienkový akt pokračoval pri pomníku pri kaštieli, kde zástupcovia veľvyslanectiev, ozbrojených síl a starostka obce predniesli príhovor k tejto udalosti. Medzi pozvanými hosťami boli poľský veľvyslanec Piotr Samerek, vojenský a letecký pridelenec Poľskej republiky plk. Mgr. Ing. Zbigniew Komanski, zástupca veľvyslanca Veľkej Británie Martin Kay, spolu s asistentkou Miriam Fajnorovou, vojenský pridelenec Veľkej Británie plk. Andrew Shepherd. Pietnej spomienky sa zúčastnil aj náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.  Medzi zúčastnenými boli aj žiaci CZŠ sv. Martina v Radaticiach a ZŠ v Sedliciach, ako aj deti našej Materskej školy. Článok o tejto akcii si možete prečítať aj v priloženom linku. A tu je galéria.

Deň rodiny 2015

Žiaci CZŠ sv. Martina a naši mali škôlkári nám 21. júna predviedli svoje talenty pri príležitosti Dňa rodiny. Nechýbali rôzne atrakcie, ako kolotoče, poník, bábkové divadlo či rôzne detské hry. Ženy sa mohli skrášliť kozmetikou Mary Kay. Mohli ste vidieť aj sokoliarov s ich ukážkou a taktiež dobrovoľných hasičov, ktorí nám predviedli uhasenie ohňa a útok. V priestoroch kaštieľa sa konal turnaj v stolnom tenise. V galérii nájdete zopár záberov z tohto dňa.

Majáles

Sobota, 23. mája 2015, patrila príjemnej zábave, ktorá sa konala v kaštieli. Majáles bol zorganizovaný nielen za účelom tanca a občerstvenia, ale hlavne pre jednu dobrú vec, a to pre detské ihrisko do materskej školy. S týmto nápadom prišla Stanislava Hudáková, ktorá to všetko zorganizovala za pomoci starostky. Vyzbierala sa krásna čiastka, približne 420 Eur. Aj práve kvôli takémuto krásnemu nápadu sa môžu naši škôlkari tešiť z nového detského ihriska. Ďakujeme. Pár záberov z tohto večera nájdete tu.

Sánkovačka

7. februára 2015 sme sa stretli  v časti Barcovka na obecnej sánkovačke. Nechýbala dobrá zábava, fašiangové šišky a teplý čaj. Veríme, že z toho bude pekná tradícia a už o rok prekročíme počet 100 účastníkov.

 

 

Október 2014 – mesiac úcty k starším

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa dňa 22.októbra konalo posedenie, na ktorom sa podieľal miestny klub dôchodcov spolu s vedením obecného úradu. Pri tejto príležitosti bolo pripravené malé občerstvenie. Program nám spestrili deti z materskej školy a žiaci Cirkevnej základnej školy.

 

Spomienkové stretnutie 2014

Dňa 16.septembra 2014 s v obci konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 70.výročia leteckej tragédie v Žarinci. Pri pamätníku pred obecným úradom sa kladli vence. Obec navštívili veľvyslanci z Británie a Poľska a taktiež rodina pozostalého vojaka Urama z Poľska. Fotogaléria


Oslavy 50.výročia zlúčenia obcí Radačov a Meretice

Dňa 19.júla 2014 sa v obci konali oslavy 50.výročia zlúčenia obcí Radačov a Meretice. Pre zúčastnených bol pripravený program, v ktorom vystúpili Kelemeske furmani, folklórne súbory Sedličan zo Sedlíc a Pukavica z Bajerova. O zábavu sa postarala aj ľudová rozprávačka Mária Triščová známa ako Aranka z Jarovníc. Celým podujatím nás sprevádzal DJ Marek. K dispozícii bolo občerstvenie a guláš. Pochutnať ste si mohli aj na grilovaných klobásach. Pre deti bol prichystaný, okrem cukrovej vaty, aj nafukovací hrad, trampolína a možnosť zakúpenia hračiek.

Ďakujeme za Vašu účasť!

Čiernohorská haluška

Obce mikroregiónu Čierna hora zaviedli do svojho programu novú súťaž-Súťaž vo varení bryndzových halušiek. Prvá súťaž v našej obci sa uskutočnila dňa 18. 8. 2012. Družstvá pozostávali zo štyroch súťažiacich za každú obec. Súťaž vyhodnocovala Odborná porota kuchárov z Košíc zo SZKC /Slovenský zväz kuchárov a cukrárov  KOŠICE /. Moderátorom programu bol  Pavol Janič, ktorého môžte poznať z obrazovky TV JOJ. V rámci súťaže ste mohli vidieť vystúpenie mažoretiek a FS Radačianka. Pre záujemcov rezbárskych prác bol umiestnený stánok p. Janiča z Brežan, kde návštevníci podujatia mohli vidieť aj samotnú výrobu drevenej sochy. Aj naši najmenší návštevníci mali pripravené zábavné hry a nafukovacie hrady, kde sa mohli do sýtosti vyšantiť :)

Súťaž vyhralo družstvo obce Ľubovec.